Enviro by Airborne Main Features
Constructed from durable ABS plastic, designed to withstand the extreme Australian climate, making it perfect for indoor and outdoor covered areas. A 38-degree kit is available (sold separately – see accessories) for angled ceiling installation.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 152cm (60″) |
| Blade Pitch | 13 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Measurement | 323mm (Ceiling to base of motor) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for flat ceilings ONLY |
| Light | Included |
Airborne Enviro Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 73 | Not Tested | 5682 m3/hr |
| 2 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 3 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 4 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 5 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 6 | 191 | 35 | 15522 m3/hr |
A versatile solution for any space with whisper-quiet operation, it delivers impressive airflow while remaining remarkably energy-efficient.
All about the Airborne Enviro Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18 |
| Lumens | 1443lm, 2370lm, 2123lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K, 6000K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
Calibo Angled/Raked Ceiling Kit up to 38 Degrees - White 


Most orders are 
There are no reviews yet.