Sanctuary DC by Fanco Main Features
With anti-corrosive paint on its metal parts and solid timber blades finished with a sealer, the Fanco Sanctuary delivers both durability and elegance, making it perfect for outdoor, alfresco, and coastal environments.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Solid Timber |
| Overall Diameter | 234cm (92″) |
| Blade Pitch | 10 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Measurement | 447mm (517mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light | Included |
Note: Solid timber blades are made from natural material and may cause slight variations in performance specifications.
Fanco Sanctuary Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 75 | 12 | 3,610 m3/hr |
| 2 | 86 | 15.7 | 7,796 m3/hr |
| 3 | 93 | 22.5 | 11,152 m3/hr |
| 4 | 105 | 30.4 | 12,896 m3/hr |
| 5 | 116 | 40 | 14,058 m3/hr |
| 6 | 127 | 54.8 | 16,235 m3/hr |
Airflow powerhouse, moving up to 16,235 m3/hr for your largest spaces. This ensures maximum cooling with minimal running costs.
All about the Fanco Sanctuary Light
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 24W |
| Lumens | 1435lm, 1474lm or 1461lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology, which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
W-CRFCU180BL-LOOM6 Extension Rod by Fanco - Black 180cm 




Most orders are 










































There are no reviews yet.