Jota by Mercator Main Features
This modern fan combines sleek design with convenient features. It comes with a remote control and has durable ABS plastic blades. You can also set a timer for 1, 4, or 8 hours, giving you flexibility and peace of mind.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Measurement | 270mm (320mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for angled ceilings up to 20 degrees |
| Light | Included |
Mercator Jota Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 2 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 3 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 4 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 5 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 6 | Not Tested | Not Tested | 10600 m3/hr |
The Jota is perfect for medium-large spaces. It’s a powerful yet affordable fan that makes it easy to create a more pleasant and comfortable environment.
All about the Mercator Jota Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18 |
| Lumens | 1387lm, 1472lm, 1500lm, 1500lm |
| Light Temperature | 3000K, 3800K, 5000K, 6500K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
W-CRMEU01BL-090 Extension Rod by Mercator - Black 90cm 



Most orders are
There are no reviews yet.