Iluka by Eglo Main Features
| Installation Location | Indoor |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 152cm (60 inches) |
| Blade Pitch | Variable |
| Motor Type | DC Motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade measurement | 299mm (338mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable up to 13 degrees |
| Light | Included |
Made from durable ABS plastic blades, the Iluka also comes with a convenient remote control and timer setting function. The reversible feature allows for year-round use
Eglo Iluka Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 (Night Mode) | 62 | 3.5 | 3,476 m3/hr |
| 2 | 85 | 6 | 6,462 m3/hr |
| 3 | 115 | 10.5 | 8,715 m3/hr |
| 4 | 145 | 19.5 | 10,957 m3/hr |
| 5 | 170 | 29 | 13,243 m3/hr |
| 6 | 195 | 45 | 16,089 m3/hr |
The remote control includes a timer (1H/2H/4H/6H/8H).
All about the Iluka Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 2500 max |
| Light Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
CREGCA180MB Rod & Loom by Eglo - Black 180cm
CREGCA90MB Rod & Loom by Eglo - Black 90cm 


Most orders are 

Blaine (verified owner) –
Great quality, work well, quiet and push a lot of air around.
Would definitely buy again in the future. Great customer service, received within a couple of days from ordering.
Blaine –