Fresco IP66 by Domus Main Features
A high-quality fan offers a sleek design, superior airflow, and energy-efficient performance. It is ideal for indoor and outdoor settings and a perfect addition to any space.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover, Outdoor Wet Location & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | 14.5 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Measurement | 324mm (339mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for flat ceilings ONLY |
| Light | Included |
Domus Fresco IP66 Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | Not Tested | Not Tested | 4218 m3/hr |
| 2 | Not Tested | Not Tested | 5013 m3/hr |
| 3 | Not Tested | Not Tested | 8424 m3/hr |
| 4 | Not Tested | Not Tested | 30349 m3/hr |
| 5 | Not Tested | Not Tested | 11182 m3/hr |
| 6 | Not Tested | Not Tested | 12529 m3/hr |
| 7 | Not Tested | Not Tested | 12802 m3/hr |
| 8 | Not Tested | Not Tested | 13614 m3/hr |
| 9 | Not Tested | 26 | 15128 m3/hr |
With the ability to move up to 15,128 cubic feet of air per minute at its highest speed, this fan is an excellent option for large rooms. Additionally, it offers a 9-speed setting, allowing you to customise the airflow to suit your specific needs.
All about the Domus Fresco IP66 Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18 |
| Lumens | 1800lm, 1900lm or 1950lm |
| Light Temperature | 3000k, 4000k or 6000k |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
Note: Do not install on a raked or sloped ceiling without the optional 38° Ceiling Kit, as this can damage the receiver. If the 38° ceiling kit is used, the fan will no longer be IP66.
CRDOFRU109WH Extension Rod by Domus - White 90cm 


Most orders are 

John (verified owner) –
The fan looks and works great. I like the 9 step lighting function. The fan also has 9 step speed function although being an outdoor fan the 5 higher speed steps would probably be sufficient. The electrician had no issues installing it.
Overall very happy with the fan.
No problems with the supplier at all. The fan arrived in a few days and well packaged, original boxing plus bubble wrap on the outside.
John –