Infinity-iD DC by Fanco Main Features
The fan is equipped with durable ABS plastic blades that won’t fade over time, ensuring long-lasting performance with a sleek look. Its remote control enables convenient operation, allowing you to fine-tune the speed and schedule the automatic shut-off (1H, 4H, or 8H) with ease.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 152cm (60″) |
| Blade Pitch | 14 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Measurement | 270mm (291mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Light | Included |
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 2 | 5,834 m3/hr |
| 2 | 85 | 4 | 8,086 m3/hr |
| 3 | 110 | 8 | 9,735 m3/hr |
| 4 | 130 | 14 | 10,914 m3/hr |
| 5 | 155 | 24 | 12,941 m3/hr |
| 6 | 180 | 39 | 14,958 m3/hr |
Enjoy personalised comfort with six speed options, ranging from a gentle breeze to a strong cooling effect. The reversible summer/winter mode enhances comfort year round, circulating warm air in winter and delivering refreshing airflow in summer.
All about the Fanco Infinity-iD Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1309lm, 1495lm or 1608lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
Customise your lighting with three selectable colours: warm, neutral, or cool white.
W-CRCT01U09WH-FC Rod & Loom by Fanco - White 90cm 









Most orders are 



There are no reviews yet.