Sonnet by Ventair Main Features
Crafted from high-strength glass fibre composite for long-lasting durability, its 4-blade profile is precision-balanced to provide steady airflow while saving on energy costs.
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Wall Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Measurement | 295mm (329mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light | Included |
Ventair Sonnet Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 100 | 6 | 7860 m3/hr |
| 2 | 140 | 13 | 10200 m3/hr |
| 3 | 200 | 40 | 14060 m3/hr |
Cut your cooling costs without sacrificing comfort. With a high-capacity output of 14,060 m3/hr at only 40W, this fan provides steady, strong air movement for low running costs.
All about the Ventair Sonnet Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1763lm, 1789lm or 1831lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 6000K |
| Dimmable | No |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology, which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
Select from 3 colour temperature options – cool white, neutral white, or warm white.
CRVA01U06WH Rod & Loom by Ventair - White 60cm 




Most orders are 
There are no reviews yet.