Trinity by Three Sixty Main Features
The advanced polymer blades stand out for their robustness, low-maintenance design, and distinct advantage in safety and low noise compared to metal blades. A handy timer provides options for 1, 3, 6, or 8 hours.
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 122cm (48″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Measurement | 345mm (315mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for angled ceilings up to 12 degrees |
| Light | Included |
Three Sixty Trinity Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 113 | 7 | 3755 m3/hr |
| 2 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 3 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 4 | 193 | 22 | 10807 m3/hr |
| 5 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 6 | 240 | 39 | 14015 m3/hr |
Highly efficient – consuming a mere 7W at its lowest speed, ensuring significant energy savings without compromising on power.
All about the Three Sixty Trinity Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 24W |
| Lumens | 1979lm, 2308lm or 2137lm |
| Light Temperature | 3000K, 4500K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology, which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
W-CRFG01U09BL Rod & Loom by Three Sixty - Black 90cm 




There are no reviews yet.