Infinity-iD DC by Fanco Main Features
Enjoy seamless control with the included remote, allowing you to adjust airflow, manage the light, and switch between Summer and Winter modes with ease.
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 137cm (54″) |
| Blade Pitch | 14 Degrees |
| Motor Type | DC motor |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer and Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Measurement | 270mm (291mm to base of light) |
| Angled Ceiling Suitability | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Light | Included |
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.5 | 3,920 m3/hr |
| 2 | 90 | 3.5 | 7,095 m3/hr |
| 3 | 120 | 7 | 8,789 m3/hr |
| 4 | 150 | 15 | 10,853 m3/hr |
| 5 | 180 | 28 | 12,556 m3/hr |
| 6 | 200 | 39.5 | 14,125 m3/hr |
Ideal for large bedrooms, this fan produces powerful airflow up to 14,125 m³/hr, while its energy-saving DC motor consumes only 1.5W on low speed.
All about the Fanco Infinity-iD Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1309lm, 1495lm or 1608lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
What is CCT? CCT stands for colour changing technology which means that this light kit has the ability for the user to select their preferred colour temperature.
W-CRCT01U15WH-FC Rod & Loom by Fanco - White 150cm
Fanco Infinity-iD DC Ceiling Fan with Remote - White 48" 










Most orders are 


































Fay –
Brilliant fan. Very sleek and modern. It is quiet and has the option have controlling it with your phone once the app is downloaded.
Fay –
Fay –
LOVE THIS FAN! Very quiet and a sleek modern look. The lighting options are great too. Only problem is, is setting it up via their app for wireless control. I just use the remote…
Fay –
Faunature –
Simple and straight forward to operate. Integrated seamlessly with our existing existing electrical circuitry.
Faunature –